Co dělat při zaschlé barvě v tiskárně?

Pokud jste vlastníkem inkoustové tiskárny, kterou používáte jen zřídka, může se stát, že se Vám její používání značně znechutí. <br/> <br/> Tiskárna může začít dělat divné věci, jako například vynechávat barvy, i když jsou náplně nové. Většinou se ukáže, že zločinci jsou v takovém případě právě zaschlé inkousty.

Jak fungují inkoustové tiskárny?

Inkoustové tiskárny fungují tak, že inkoust je vytrysknut z tiskové hlavy vysokou rychlostí na papír, ze vdálenosti asi jednoho milimetru. Inkoust má mikroskopickou formu kapek, které tvoří barvu překrýváním čtyř základních barev CMYK (Cyan – azurová, Magenta – purpurová, Yellow – žlutá a Black – černá) nebo smícháním přímo v tiskové hlavě.

 

Druhy tisku u inkoustových tiskáren

 

Termický tisk

Při termálním inkoustovém tisku tiskárna pracuje s tepelnými tělísky, která jsou umístěna v tiskové hlavě a zahřívají inkoust. Díky zahřátí vzniká v trysce bublina, která způsobí vymrštění inkoustu ve formě kapky na papír.

Piezoelektrický tisk

ezoelektrický tisk se liší od termického tím, že inkoust není vystřelován na základě zahřívání, ale na základě přívodu elektrického proudu. Tlak v inkoustu vzniká v trysce díky piezoelektrickým krystalům, které se mění svůj tvar v závislosti na množství proudu.

Voskový tisk

V tiskárnách s voskovým tiskem nejsou používány běžné tekuté barvy, ale inkousty s voskovou konzistencí. Tento druh tisku kombinuje principy piezoelektrického a laserového tisku. Barva není míchána na papíře, ale přímo v tiskové hlavě a naopak princip vystřelování barvy je stejný jako u piezoelektrického tisku, avšak není nanášena přímo na papír, ale nejprve na válec a poté až na papír. Podobně jako u laserového tisku.

 

Příčiny vysychání a jak problému předcházet?


Nejčastější příčinou toho, že barva začne v tiskárně vysychat, je dlouhodobější nečinnost. Jestliže tisknete jednou za půl roku, je velice pravděpodobné, že se tímto problémem někdy setkáte. Tiskárně totiž nejvíce svědčí pravidelný tisk, a to minimálně jednou týdně. Pozor dávejte také na to, abyste pravidelně používali všechny barvy, a ne jenom černou. Ostatní barvy totiž mohou i přes vaši veškerou snahu stejně zasychat. Jestliže jste pouze sváteční uživatel tiskárny, nejspíše pro vás bude rozumnější, pořídit si laserovou tiskárnu, která v těchto ohledech nevyžaduje tolik péče.

Další problémy mohou způsobovat samotné náplně do tiskárny, takzvané cartridge. Může se stát, že do své tiskárny nainstalujete cartridge, které mají po datu spotřeby. Ty pak mohou způsobovat nepříjemnosti. Obdobně tomu může být v případě, že cartridge necháte neodborně doplnit s vidinou nižší útraty. Náplně poté nemusí fungovat správně a možné je právě i rychlejší vysychání. Používejte osvědčený postup pro výměnu náplně v inkoustové tiskárně. Článek k tomu, na co si dát při výměně pozor jsme už dříve psali a najdete ho ZDE.

Kupujte vždy pouze kvalitní náplně do tiskárny a vždy jen v množství, které jste schopni v daném časovém rozmezí spotřebovat. Důležité je také správné skladování cartridgí. Náhradní náplně do tiskárny by měly být uschovány na temném, chladnějším místě, kde nebudou vystavovány přílišným teplotním výkyvům. Je dobré obdobně umístit také tiskárnu. Myslete na to, že naprosto nevhodným je například prostor blízko radiátoru, nebo jiného tepelného zdroje. Teplo totiž nedělá dobře samotné tiskárně a barvy kvůli němu mohou navíc mnohem rychleji vysychat.

Jak postupovat při čištění tiskové hlavy?

 

Čištění probíhá u většiny značek tiskáren stejně. Například to, jak vyčistit tiskovou hlavu HP se příliš neliší od čištění tiskové hlavy Epson nebo tiskové hlavy Canon. Každá tiskárna musí disponovat funkcí automatického čištění trysek tiskové hlavy. Jestliže vaše tiskárna netiskne správně a některé barvy chybí nebo jsou rozmazané, vyzkoušejte nejdříve problém vyřešit tímto způsobem. Je možné, že se hlava a trysky nevyčistí napoprvé. Opakujte proto čištění, co půl hodiny, maximálně čtyřikrát za sebou. Pamatujte ovšem vždy na to, že automatickým čištěním spotřebuje tiskárna velké množství inkoustu. Může se tedy stát, že po několikanásobném čištění inkoust dojde. To může být problém, jelikož s prázdnou nebo docházející náplní tiskárnu automaticky nevyčistíte. Mějte proto v záloze cartridge novou.

Jestliže budou všechny pokusy o automatické vyčištění bez výsledku, bude potřeba vyčistit hlavu manuálně. Nejjednodušším způsobem je umístit tiskovou hlavu (popřípadě celou cartridge, jestliže je hlava její součástí) na kapesník navlhčený teplou vodou. Postupně by se měl začít uvolňovat zaschlý inkoust, který vytvoří výraznou skvrnu. Umístěte proto kapesník s hlavou na snadno omyvatelnou plochu. Následně nechte hlavu cartridge pár desítek minut důkladně oschnout.

Pokud čisté hlavy stále nemůžete dosáhnout, existuje ještě další možnost – čistící roztok na zaschlé tiskové hlavy. Ten by měl být účinnější než obyčejná voda. Postupujte ovšem vždy podle návodu na vámi používaném přípravku.

K čištění vždy používejte jen čistou vodu, nebo přímo k tomu uřčené produkty. Užitím jiných látek můžete tiskárnu nenávratně poškodit.

Pokud budete inkoustovou tiskárnu používat pravidelně a v kombinaci s kvalitními originálními či alternativními kazetami, poslouží vám bez potíží několik let. Softwarové čištění a údržbu však jednou za čas provádějte i preventivně.

Kontakt

logoFooter.png

TECHSERVIS system s.r.o.

Chebská 23/79, 322 00 Plzeň

IČO: 279 63 861, DIČ: CZ27963861

Více kontaktů>

Zeptejte se nás…

* Povinný údaj